| Strona główna | galeria |
Ciekawostki

Chihuahua bywa traktowana przez niektórych właścicieli jak zabawka. A to prawdziwy pies, chętny do nauki, co rzadko jest wykorzystywane. Ten najmniejszy pies świata występuje w dwóch odmianach: krótko- i długowłosej. Żywy, bystry, czuły wobec właścicieli.

Umiejętności
Chihuahua wyhodowano, aby uprzyjemniała czas właścicielowi. Nie oczekiwano od niej bezwzględnego posłuszeństwa i nie stawiano przed nią konkretnych zadań. Obecnie to przede wszystkim pies do towarzystwa. Niektóre osobniki mogą z powodzeniem uprawiać sporty, np. obedience czy miniagility.

Wady i zalety

Wady
. bywa zadziorny wobec obcych psów
. samce miewają skłonność do znaczenia pomieszczeń i przedmiotów

Zalety
. bardzo przywiązany do właściciela
. wesoły, łagodny i przyjacielski
. aktywny i ruchliwy
.dobry przyjaciel dla starszych dzieci
.dogada się z innymi psami i zwierzętami domowymi
.łatwy w pielęgnacjinie jest kosztowny w utrzymaniu
.długowieczny

Zdrowie
Chihuahua to pies zdrowy i długowieczny, ale trzeba przestrzegać profilaktyki zdrowotnej i dbać o jego prawidłową kondycję (dotyczy to zwłaszcza szczeniąt). Zwierzak tej rasy może mieć skłonności do hipoglikemii, czyli spadku poziomu glukozy we krwi, który prowadzi nawet do utraty przytomności. W razie wystąpienia niepokojących objawów, np. nadmiernej senności, apatii, bladości błon śluzowych czy podwyższenia temperatury, należy podać glukozę lub roztwór cukru. Czasami zdarzają się ruchome rzepki i niezarośnięte ciemiączko (zwłaszcza u bardzo małych czworonogów). Niewielkie ciemiączko jest dopuszczalne jako typowa cecha rasy. Większe stanowi zagrożenie, ponieważ mózg nie jest wystarczająco chroniony przez kości czaszki i każdy uraz głowy może spowodować śmierć psa.

Żywienie
Chihuahua je niewiele, ale wymaga dobrych jakościowo pokarmów. Najlepiej stosować gotowe karmy dla ras miniaturowych z wyższą zawartością białka i tłuszczu. Z uwagi na szybką przemianę materii i duże zapotrzebowanie na energię, produkty dla rosnących psów można podawać nieco dłużej niż zaleca producent. Pies tej rasy ma niewielki żołądek, dlatego powinien jeść 3-4 razy dziennie małe porcje – jednorazowa ilość pożywienia dla dorosłego osobnika to około jednej łyżki stołowej. Trzeba przestrzegać regularności i liczby posiłków, ponieważ zaniedbanie może doprowadzić do spadku poziomu glukozy we krwi. Pamiętajmy również o stałym dostępie do wody, bo chihuahua dość szybko się odwadnia. Pies musi być umięśniony, ale nie otyły, dlatego ważne jest kontrolowanie wagi, najlepiej co dwa tygodnie. Dietę pupila można urozmaicić, podając mu np. niewielkie ilości mięsa, podrobów drobiowych, białego sera czy warzyw. Kości mogą spowodować poważne problemy trawienne. Preparaty wapniowo-witaminowe wolno stosować tylko pod kontrolą lekarza weterynarii. W okresach linienia i w sezonie wystawowym można dodawać do jedzenia suplementy poprawiające stan sierści i pigmentację.

Pielengnacja
Chihuahua nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Samce tej rasy linieją sezonowo, zwykle wczesną wiosną. Suki gubią włos częściej, np. po cieczce czy po urodzeniu i odchowaniu szczeniąt. Chociaż sierści nie ma dużo, to trzeba ją systematycznie wyczesywać – w przeciwnym wypadku przyczepi się do dywanów i obić. Odmianę krótkowłosą wystarczy wyczesać raz w tygodniu (w okresie linienia częściej) gumową rękawicą i gęstą, półmiękką szczotką z włosia. Długowłosą chihuahua czeszemy raz na 2-3 dni, zwracając szczególną uwagę na sierść za uszami, na szyi i pod ogonem, ponieważ mogą się tam tworzyć kołtuny. Do pielęgnacji tej odmiany najlepiej posłuży rzadka szczotka z włosia i mały grzebień z obrotowymi zębami. Można też używać preparatów ułatwiających rozczesywanie. Przedstawicieli tej rasy kąpiemy w miarę potrzeby (np. raz w miesiącu) w odżywczym szamponie, np. z dodatkiem olejku norkowego lub lanoliny. Można również zastosować kosmetyki pogłębiające kolor. W wypadku psów jednolicie białych lub z przewagą bieli zaleca się szampony wybielające i likwidujące przebarwienia (nie nakładamy ich na kolorowe części umaszczenia). Po kąpieli i długowłosego, i krótkowłosego psa tej rasy trzeba dokładnie wysuszyć suszarką. Systematycznie należy sprawdzać oczy (do usuwania ciemnych przebarwień w ich okolicy służą specjalne preparaty), uszy, gruczoły okołoodbytowe, obcinać pazury i usuwać kamień nazębny. Chihuahua przygotowujemy do wystawy kilka dni wcześniej. Krótkowłosej wystarczy kąpiel w szamponie pogłębiającym kolor umaszczenia lub dopasowanym do jej odcienia.